Zrządzania produkcją

4 min


0

Cykl produkcyjny – czas pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem procesu produkcyjnego danego wyrobu, podczas którego materiał wyjściowy przechodzi kolejno przez wszystkie operacje produkcyjne i jest przekształcany w wyrób gotowy. Najczęściej określany jest w godzinach, ale może też być wyrażony w minutach, dniach, miesiącach czy nawet latach.

Cyklogram – graficzne przedstawienie przebiegu procesu produkcyjnego wyrobu, ujętego w normach czasowych.

Forma organizacji produkcji – sposób powiązania stanowisk roboczych operacjami technologicznymi w procesie produkcyjnym określonych wyrobów.

Gospodarka materiałowa, gospodarka materiałami – proces obrotu materiałami w przedsiębiorstwie związany z nabywaniem, transportem, magazynowaniem, manipulacją i wydawaniem materiałów do produkcji oraz organizacją przepływu materiałów między poszczególnymi komórkami przedsiębiorstwa.

Harmonogram produkcji – graficzne przedstawienie planu produkcji zawierające terminy i liczby wytwarzania serii wyrobu gotowego, z uwzględnieniem posiadanego potencjału produkcyjnego.

Informacja faktograficzna – informacja odwzorująca wyróżnione stany obiektów, procesów lub zdarzeń.

Informacja techniczna – informacja odnosząca się do obiektów technicznych, np. wyrobów, surowców, maszyn, budowli, procesu technologicznego, w której wyróżnić można szereg cech o charakterze parametrów technicznych, ilościowych, jakościowych i prawno- organizacyjnych.

Informacja techniczno-ekonomiczna – informacja odnosząca się do obiektów technicznych, których cechami są charakterystyki ekonomiczne, np. cena produktu, naliczony podatek od towarów i usług (VAT), ekonomiczna norma zużycia, poziom kwalifikacji pracowników.

Informacje ekonomiczne – informacje, których obiektami są kategorie ekonomiczne, a cechami mierniki kategorii ekonomicznych mierzone na tych obiektach.

Infrastruktura logistyczna procesów produkcyjnych – urządzenia, budynki, obiekty usługowe i ich wyposażenie, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Infrastruktura transportu wewnętrznego  – ogół urządzeń transportu technologicznego i urządzeń pomocniczych, umożlwiających przemieszczanie produktów w procesach produkcyjnych oraz procesach magazynowania, realizowanych w ramach procesów logistycznych.

Koszty logistyczne – występujące w przedsiębiorstwie koszty wynikające z planowania, organizowania, realizacji i kontroli procesów logistycznych, do których zaliczamy m.in.: magazynowanie, transport, zarządzanie zapasami, opracowanie zamówień klientów.

Logistyczny system informacyjny – zbiór wzajemnie ze sobą powiązanych elementów : ludzi, sprzętu i procedur, zapewniający organom zarządzania logistyką przedsiębiorstwa odpowiednie informacje niezbędne do planowania, realizacji  i kontrolowania działalności logistycznej.

Łańcuch logistyczny – łańcuch transportowo-magazynowy, który stanowi połączenie punktów magazynowych i przeładunkowych z drogami przewozu towarów.

Magazyn – komórka organizacyjna lub miejsce składowania zasobów przedsiębiorstwa przeznaczonych do produkcji, będących w toku trwania procesu produkcyjnego lub stanowiących wyroby finalne.

Partia produkcyjna  – zbiór wszystkich prostych, wykonywanych na stanowisku roboczym przy jednorazowym nakładzie czasu przygotowawczego i zakończeniowego.

Pierwotne źródła informacji  – wyniki badań lub inne materiały analityczne bądź opisowe dotyczące danego zjawiska, mające ułatwić kierownictwu podjęcie właściwej decyzji.

Proces logistyczny – uporządkowany chronologicznie ciąg czynności, który wspomaga procesy przedsiębiorstwa. Każdy z nich ma początek , koniec oraz cel, do którego został powołany. Efektem takiego procesu jest usługa logistyczna. Proces logistyczny związany jest z przepływem materiałów oraz informacji od dostawców do utylizacji odpadów.

Proces transportowy – powiązane ze sobą czynności do których zaliczamy: przygotowanie danego ładunku do przewozu, transport, obsługę prawną  i finansową tego procesu oraz ocenę kosztów jego przebiegu.

Produkcja – wytwarzanie, w wyniku którego powstają nowe wartości użytkowe.

Reengineering – zespół działań, którego celem jest przeorientowanie przedsiębiorstwa z działalności funkcjonalnej na procesową oraz zwiększenie efektywności pracy.

Równoległy przebieg partii detali – polega na tym, że poszczególne wyroby przekazywane są na następne stanowisko natychmiast po wykonaniu operacji poprzedniej na pierwszym wyrobie lub pierwszej partii transportowej.

System Kanban – narzędzie systemu just in time, który zarządza dostawami w zależności od tego, kiedy i ile materiałów ma być dostarczonych.

System logistyczny – zintegrowany i zorganizowany celowo w obszarze danego układu gospodarczego przepływ materiałów i wyrobów gotowych.

System wytwórczy – układ materialny tak zaprojektowany i eksploatowany przez człowieka, żeby służył do wytwarzania określonych produktów, wyrobów lub usług.

Szeregwo-równoległy przebieg partii detali – system, w którym kolejna operacja dla tej samej partii produkcyjnej rozpoczyna się przed zakończeniem operacji poprzedniej.

Szeregowy przebieg partii produkcyjnej detali – system, w którym następna operacja technologiczna rozpoczyna się po zakończeniu operacji poprzedniej dla wszystkich sztuk w partii obróbczej.

Transport bliski (wewnętrzny) – transport odbywający się na terenie danego zakładu lub magazynu.

Transport intermodalny – przewóz, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj transportu, a jego główną cechą jest użycie tylko jednej jednostki ładunkowej, np. kontenera lub nadwozia wymiennego, bez przeładunku towaru na całej trasie.

Transport kombinowany – transport, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj transportu (np. morski i kołowy).

Transport multimodalny – transport towarów wykorzystujący więcej niż jeden środek różnych gałęzi transportu, odbywający się przez terytorium przynajmniej dwóch państw na podstawie jednej umowy przewozowej.

Transport – zespół czynności polegających na przemieszczaniu surowców, materiałów, półwyrobów, wyrobów gotowych i ludzi biorących udział w procesie produkcyjnym przy użyciu urządzeń technicznych.

Typ organizacji produkcji – system organizacji produkcji na stanowiskach roboczych obejmujący zespół stosowanych środków i metod produkcji wyrobów, określany przez stopień specjalizacji poszczególnych stanowisk.

Typ produkcji jednostkowej – niepowtarzająca się produkcja wyrobów wytwarzanych w liczbie jednej lub kilku sztuk.

Typ produkcji seryjnej – produkcja okresowo powtarzających się partii różnorodnych wyrobów.

Wąskie gardło – ogniwo, które w danym ciągu technologicznym ma najmniejszą zdolność produkcyjną i limituje wielkość produkcji, jaką może wytarzać cały łańcuch powiązanych ze sobą stanowisk.

Wtórne źródła informacji – wewnętrzne systemy informacyjne, z których pobierana jest informacja do danego procesu informacyjnego.

Zapasy – wartość lub ilość surowców, komponentów , dóbr użytkowych, półproduktów i wyrobów gotowych, które są przechowywane lub składowane w celu zużycia w razie zaistnienia potrzeby.

 

B. Liwsowski, R.Kozłowski “Podstawowe zagadnienia z zarządzania produkcją , Oficyna Ekonomiczna, Kraków

 

 


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

fun fun
0
fun
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
fail fail
0
fail
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
wtf wtf
0
wtf
cute cute
0
cute
damn damn
0
damn
scary scary
0
scary
vomit vomit
0
vomit
love-2 love-2
0
love-2
admin

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Skip to content