Algorytm Wagnera – Withina – metoda, zgodnie z którą należy najpierw utworzyć zamówienie na najbliższy okres, a następnie dodawać do niego zamówienia na kolejne okresy tak długo, dopóki koszt utrzymania tych zapasów będzie niższy niż koszt ich zamówienia.
Cięgniki – środki transportu technologicznego przeznaczone do przemieszczania ładunków za pośrednictwem cięgna, które jest zakończone hakiem lub przystosowanym urządzeniem chwytakowym.
Czytnik kodów kreskowych (skaner kodów kreskowych) – urządzenie służące do odczytywania określonej kombinacji liniowej kresek o różnej szerokości.
Depaletyzator – urządzenie służące do rozformowywania jednostek paletowych.
Dźwigi – urządzenia podnoszące, obsługujące określone poziomy przystankowe, posiadające kabinę poruszającą się między sztywnymi prowadnicami pionowymi lub pochylonymi od pionu nie więcej niż na 15 stopni.
Dźwignice – urządzenia przystosowane do pracy przerywanej, umożliwiające podnoszenie bądź opuszczanie ładunku oraz transport w ograniczonym zakresie.
Dźwigniki – urządzenia zaliczane do dźwignic, przystosowane do prostoliniowego przemieszczania ładunków na stosunkowo niewielką wysokość w pionie lub prawie pionie za pośrednictwem sztywnego elementu nośnego.
Jednostka ładunkowa – opakowania ładunku, tworzące jedną całość ; grupa mniejszych opakowań tworzona za pomocą taśm spinających lub urządzeń transportowych.
Kontenery – urządzenia pomocnicze w procesie składowania, w kształcie sześcianu, służące przeważnie do przewozu ładunków drobnicowych (pakowanych w kartonowe opakowania, skrzynie, worki, czasami dodatkowo umieszczonych na europlatetach).
Kontrola – działanie, które ma na celu sprawdzenie, czy czynności wykonywane są w sposób skuteczny, czyli prowadzą do osiągnięcia założonego celu, oraz efektywnie, czyli bez marnotrawstwa produktów.
Kurtyny termoizolacyjne – urządzenia umożliwiające podział przestrzeni ładunkowej na sekcje, pozwalające utrzymać różne temperatury przewożonych produktów.
Ładowarki stacjonarne, przewoźne lub przejezdne – środki transportu wewnętrznego o zasięgu ograniczonym, przeznaczone do załadunku materiałów masowych drobnicowych luzem.
Ładunek – dobro materialne będące przedmiotem przewozu, czyli wszystko, co podlega celowemu przemieszczaniu.
Magazyn – obiekt budowlany przystosowany do składowania i przemieszczania ładunków.
Manipulatory – urządzenia posiadające kilka wzajemnie połączonych i przemieszczających się członów, o kilku stopniach swobody, których zadaniem jest uchwycenie i przemieszczenie / przesunięcie obiektu.
Metoda Delficka – metoda służąca do przewidywania nowych zjawisk, o których niewiele można wywnioskować na podstawie przeszłych wydarzeń.
Metoda ekonomicznej wielkości zamówienia – metoda odnosząca się do stałej wielkości zamówienia, wskazująca optymalną wartość (ilość) zapasów do zamówienia , tak aby poziom kosztów zmiennych był możliwie minimalny.
Metoda stałej wielkości dostaw – metoda, której podstawowym założeniem jest cykliczność dostaw realizowanych w tych samych ilościach ; stosowana, gdy dostawa powinna być jednakowa.
Metoda stałych miejsc składowych – metoda polegająca na przeznaczeniu dla poszczególnych grup towarowych stałych miejsc składowania.
Metoda według rodzaju jednostek ładunkowych – metoda stosowania w zmechanizowanych magazynach kompletacyjnych i charakteryzująca się dużą liczbą różnorodnych asortymentó przehcowywanych na regałach wysokiego składowania.
Metoda według rotacji – metoda uwzględniająca częstotliwość wydań, charakteryzująca się takim ustawieniem produktów, aby maksymalnie skrócić drogę transportową oraz odległości przemieszczania towarów w magazynie.
Metoda wolnych miejsc składowania – metoda polegająca na umieszczaniu towarów dostarczonych do magazynu w wolnych gniazdach regałowych.
Obszar kompletacji – 0bszar obejmujący proces przyjęcia lub wydania towarów z magazynu, jak również załadunek skompletowanych ładunków na środek transportu.
Obszar pakowania – obszar , w którym odbywa się połączenie towaru w jednostkę wysyłkową.
Obszar przyjmowania – obszar, w któym odbywają się procesy przemieszczania, rozładunku, identyfikacji towarów, ustalania zgodności ilościowej towarów i przystosowania towarów do możliwości magazynowych.
Obszar składowania – obszar, w którym odbywają się obrót handlowy towarów, zwroty towarów, surowców i opakowań oraz obsługa posprzedażowa.
Obszar wysyłki towaru – obszar, w którym przebiega proces przemieszczania towarów do klientów zgodnie ze złożonym zamówieniem.
Opakowanie – element, któy odgrywa nadrzędną rolę w obrocie towarowym, ponieważ chroni produkt przed uszkodzeniem, ułatwia proces transportowy, produkcję i wpływa na konsumpcję.
Pakiet ładunkowy – jednostka ładunkowa złożona z co najmniej dwóch sztuk tego samego rodzaju ładunku.
Paletyzatory – urządzenia służące do automatycznego układania warstw towarów.
Pojemniki transportowo-magazynowe – urządzenia pomocnicze przeznaczone do transportu i składowania towarów.
Pomosty – urządzenia umożliwiające załadunek i rozładunek towaru ze środka transportu.
Popyt – wielkość zapotrzebowania zgłoszonego przez konsumentów na dane dobro, przy danej cenie, w danym okresie i na określonym rynku.
Proces składowania – podstawowa funkcja magazynowania związana z przechowywaniem produktów.
Przenośniki – środki transportu wewnętrznego o zasięgu ograniczonym i ruchu ciągłym, obiegowym, służace do przemieszczania w poziomie i pionie oraz pod kątem nosiwa ładunków, a w szczególnych przypadkach – również ludzi.
Przyjęcie towaru do magazynu – fizyczne przyjęcie towaru do magazynu wraz z informacją o tym towarze i warunkach przechowywania.
Rampa magazynowa – konstrukcja budowlana, umożliwiająca zniwelowanie różnic pomiędzy poziomem podłogi budowli magazynowej lub nawierzchni budowli magazynowej i poziomem podłgoi skrzyni ładunkowej środka transportu; ma na celu ułatwienie i skrócenie prac przeładunkowych.
Rozładunek – proces przesunięcia towaru ze środka transportu za pomocą środka transportu wewnętrznego.
Rozpory teleskopowe – urządzenia pozwalające zabezpieczyć towar, żeby się nie przesuwał.
Składowanie – proces polegający na przechowywaniu materiałów w celu późniejszego zużycia bądź sprzedaży.
Strefa kompletacji – wdzielona przestrzeń przeznaczona do kompletacji towarów.
Strefa składowania – wydzielona przestrzeń przeznaczona do składowania przechowywanych towarów, najważniejsza część magazynu.
Strefa wydań – obszar obejmujący wydzieloną przestrzeń przeznaczoną dla czynności organizacyjno-technicznych związanych z wydawaniem i ekspedycją towarów.
Suwnice – środki transportu, przystosowane do podnoszenia ładunków podwieszanych do wciągarki przejeznej, wciągnika lub żurawia, przemieszczających się po moście.
Środki transportu wewnętrznego – maszyny i urządzenia stosowane do transportu dóbr materialnych w obrębie danego przedsiębiorstwa, np. budowli magazynowej, hali produkcyjnej , ale również do transportu pomiędzy halami magazynowymi danego przedsiębiorstwa.
Technologia magazynowania – zasady oraz sposoby przemieszczania i składowania zapasó magazynowych z zastosowaniem określonego wyposażenia technicznego magazynu.
Ubytki nadzwyczajne – ubytki spowodowane niewłaściwym sposobem magazynowania produktó, niewłaściwym sposobem przechowywania bądź nieszczęśliwymi wypadkami (pożar, powódź).
Ubytki naturalne – ubytki niezawionone, które w przypadku magazynowania są następstwem czynności życiowych zachodzących w surowcach.
Układ kątowy – układ magazynu charakteryzujący się umieszczeniem strefy przyjęć i wydań pod kątem sąsiadujących ścian strefy składowania.
Układ przelotowy – układ charakteryzujący się umieszczeniem strefy składowania oraz strefy przyjęć i wydań po przeciwnych stronach magazynu.
Układnice – środki transportu wewnętrznego o konstrukcji stanowiącej przejezdny słup lub ramę, po której przemieszcza się wodzak wyposażony w układ mechaniczny, najczęściej – wysuwane widły bądź specjalnie przystosowane kuwety, umożliwiające składowanie jednostek ładunkowych w regałach lub ich pobieranie.
Układ workowy – układ magazynu charakteryzujący się umieszczeniem strefy przyjęć i wydań po jednej stronie magazynu.
Wyciągi towarowe – urządzenia dźwignicowe wyposażone w podstawę ładunkową, na której umieszcza się ładunek, prowadzoną po pochyłych prowadnicach za pomocą ciągnika linowego bądź łańcuchowego.
Zapas nierotujący – zapas będący zabezpieczeniem przedsiębiorstwa przed niespodziewanym wzrostem popytu lub niespodziewanymi opóźnieniami w dostawach.
Zapas rotujący – zapas wygenerowany przez bieżące potrzeby podmiotu gospodarczego, związany z dostawami zaspokojającymi bieżące potrzeby firmy oraz systematycznym zużyciem magazynowanych dóbr.
Zapasy – określona ilość produktów, surowców, pieniędzy itp., które zostały zebrane w celu przechowania do czasu, gdy będą potrzebne
Zapasy nieprawidłowe – składniki nieuczestniczące w obrocie, czy zpasy zbędne, oraz zapasy powstające po przekroczeniu zapasu maksymalnego, czyli zapasy nadmierne.
Zapasy prawidłowe – zapasy niezbędne do utrzymania prawidłowego przebiegu procesów gospodarczych.
Zarządzanie zapasami – czynności polegające na zaplanowaniu właściwej struktury majątku obrotowego, a następnie na jej uzykaniu, odpowiednim kierowaniu, a także kontroli zużycia.
Znak identyfikacji – znak transakcji oraz liczby opakowań transportowych z zawartością w partii i kolejnego numeru opakowania.
Znaki konosamentowe – wszystkie znaki rozpoznawcze wpisane do właściwego konosamentu.
Znaki manipulacyjne – znaki na opakowaniach transportowych stosowane jak na opakowaniach jednostkowych, z wyjątkiem znaku “Tu otwierać”, którego na opakowaniach transportowych się nie stosuje.
Znak miejsca przeznaczenia – znak, który powienien przedstawiać nazwę stacji przeznaczenia lub portu wyłądowania, kraju odbiorcy, miejsca przeładowania.
Znak odbiorcy – znak przedstawiający nazwę firmy odbiorcy, symbol, opis stosowany przez odbiorcę.
Znak towarowy – znak służący do odróżnienia towarów lub usług określonego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów lub usług innych przedsiębiorstw.
źródło: WSIP Podstawy logistyki
źródło: WSIP Podstawy logistyki
0 Comments