0

Algorytm Wagnera – Withina – metoda, zgodnie z którą należy najpierw utworzyć zamówienie na najbliższy okres, a następnie dodawać do niego zamówienia na kolejne okresy tak długo, dopóki koszt utrzymania tych zapasów będzie niższy niż koszt ich zamówienia.

Cięgniki – środki transportu technologicznego przeznaczone do przemieszczania ładunków za pośrednictwem cięgna, które jest zakończone hakiem lub przystosowanym urządzeniem chwytakowym.

Czytnik kodów kreskowych  (skaner kodów kreskowych) – urządzenie służące do odczytywania określonej kombinacji liniowej kresek o różnej szerokości.

Depaletyzator – urządzenie służące do rozformowywania jednostek paletowych.

Dźwigi – urządzenia podnoszące, obsługujące określone poziomy przystankowe, posiadające kabinę poruszającą się między sztywnymi prowadnicami pionowymi lub pochylonymi od pionu nie więcej niż na 15 stopni.

Dźwignice – urządzenia przystosowane do pracy przerywanej, umożliwiające podnoszenie bądź opuszczanie ładunku oraz transport w ograniczonym zakresie.

Dźwigniki – urządzenia zaliczane do dźwignic, przystosowane do prostoliniowego przemieszczania ładunków na stosunkowo niewielką wysokość w pionie lub prawie pionie za pośrednictwem sztywnego elementu nośnego.

Jednostka ładunkowa – opakowania ładunku, tworzące jedną całość ; grupa mniejszych opakowań tworzona za pomocą taśm spinających lub urządzeń transportowych.

Kontenery – urządzenia pomocnicze w procesie składowania, w kształcie sześcianu, służące przeważnie do przewozu ładunków drobnicowych (pakowanych w kartonowe opakowania, skrzynie, worki, czasami dodatkowo umieszczonych na europlatetach).

Kontrola – działanie, które ma na celu sprawdzenie, czy czynności wykonywane są w sposób skuteczny, czyli prowadzą do osiągnięcia założonego celu, oraz efektywnie, czyli bez marnotrawstwa produktów.

Kurtyny termoizolacyjne – urządzenia umożliwiające podział przestrzeni ładunkowej na sekcje, pozwalające utrzymać różne temperatury przewożonych produktów.

Ładowarki stacjonarne, przewoźne lub przejezdne – środki transportu wewnętrznego o zasięgu ograniczonym, przeznaczone do załadunku materiałów masowych drobnicowych luzem.

Ładunek – dobro materialne będące przedmiotem przewozu, czyli wszystko, co podlega celowemu przemieszczaniu.

Magazyn – obiekt budowlany przystosowany do składowania i przemieszczania ładunków.

Manipulatory – urządzenia posiadające  kilka wzajemnie połączonych i przemieszczających się członów, o kilku stopniach swobody, których zadaniem jest uchwycenie i przemieszczenie / przesunięcie obiektu.

Metoda Delficka – metoda służąca do przewidywania nowych zjawisk, o których niewiele można wywnioskować na podstawie przeszłych wydarzeń.

Metoda ekonomicznej wielkości zamówienia – metoda odnosząca się do stałej wielkości zamówienia, wskazująca optymalną wartość (ilość) zapasów do zamówienia , tak aby poziom kosztów zmiennych był możliwie minimalny.

Metoda stałej wielkości dostaw – metoda, której podstawowym założeniem jest cykliczność dostaw realizowanych w tych samych ilościach ; stosowana, gdy dostawa powinna być jednakowa.

Metoda stałych miejsc składowych – metoda polegająca na przeznaczeniu dla poszczególnych grup towarowych stałych miejsc składowania.

Metoda według rodzaju jednostek ładunkowych – metoda stosowania w zmechanizowanych magazynach kompletacyjnych i charakteryzująca się dużą liczbą różnorodnych asortymentó przehcowywanych na regałach wysokiego składowania.

Metoda według rotacji – metoda uwzględniająca częstotliwość wydań, charakteryzująca się takim ustawieniem produktów, aby maksymalnie skrócić drogę transportową oraz odległości przemieszczania towarów w magazynie.

Metoda wolnych miejsc składowania – metoda polegająca na umieszczaniu towarów dostarczonych do magazynu w wolnych gniazdach regałowych.

Obszar kompletacji – 0bszar obejmujący proces przyjęcia lub wydania towarów z magazynu, jak również załadunek skompletowanych ładunków na środek transportu.

Obszar pakowania – obszar , w którym odbywa się połączenie towaru w jednostkę wysyłkową.

Obszar przyjmowania – obszar, w któym odbywają się procesy przemieszczania, rozładunku, identyfikacji towarów, ustalania zgodności ilościowej towarów i przystosowania towarów do możliwości magazynowych.

Obszar składowania – obszar, w którym odbywają się obrót handlowy towarów, zwroty towarów, surowców i opakowań oraz obsługa posprzedażowa.

Obszar wysyłki towaru – obszar, w którym przebiega proces przemieszczania towarów do klientów zgodnie ze złożonym zamówieniem.

Opakowanie – element, któy odgrywa nadrzędną rolę w obrocie towarowym, ponieważ chroni produkt przed uszkodzeniem, ułatwia proces transportowy, produkcję i wpływa na konsumpcję.

Pakiet ładunkowy – jednostka ładunkowa złożona z co najmniej dwóch sztuk tego samego rodzaju ładunku.

Paletyzatory – urządzenia służące do automatycznego układania warstw towarów.

Pojemniki transportowo-magazynowe – urządzenia pomocnicze przeznaczone do transportu i składowania towarów.

Pomosty – urządzenia umożliwiające załadunek i rozładunek towaru ze środka transportu.

Popyt – wielkość zapotrzebowania zgłoszonego przez konsumentów na dane dobro, przy danej cenie, w danym okresie i na określonym rynku.

Proces składowania – podstawowa funkcja magazynowania związana z przechowywaniem produktów.

Przenośniki – środki transportu wewnętrznego o zasięgu ograniczonym i ruchu ciągłym, obiegowym, służace do przemieszczania w poziomie i pionie oraz pod kątem nosiwa ładunków, a w szczególnych przypadkach – również ludzi.

Przyjęcie towaru do magazynu – fizyczne przyjęcie towaru do magazynu wraz z informacją o tym towarze i warunkach przechowywania.

Rampa magazynowa – konstrukcja budowlana, umożliwiająca zniwelowanie różnic pomiędzy poziomem podłogi budowli magazynowej lub nawierzchni budowli magazynowej i poziomem podłgoi skrzyni ładunkowej środka transportu; ma na celu ułatwienie i skrócenie prac przeładunkowych.

Rozładunek  – proces przesunięcia towaru ze środka transportu za pomocą środka transportu wewnętrznego.

Rozpory teleskopowe – urządzenia pozwalające zabezpieczyć towar, żeby się nie przesuwał.

Składowanie – proces polegający na przechowywaniu materiałów w celu późniejszego zużycia bądź sprzedaży.

Strefa kompletacji  – wdzielona przestrzeń przeznaczona do kompletacji towarów.

Strefa składowania – wydzielona przestrzeń przeznaczona do składowania przechowywanych towarów, najważniejsza część magazynu.

Strefa wydań – obszar obejmujący wydzieloną przestrzeń przeznaczoną dla czynności organizacyjno-technicznych związanych z wydawaniem i ekspedycją towarów.

Suwnice – środki transportu, przystosowane do podnoszenia ładunków podwieszanych do wciągarki przejeznej, wciągnika lub żurawia, przemieszczających się po moście.

Środki transportu wewnętrznego – maszyny i urządzenia stosowane do transportu dóbr materialnych w obrębie danego przedsiębiorstwa, np. budowli magazynowej, hali produkcyjnej , ale również do transportu pomiędzy halami magazynowymi danego przedsiębiorstwa.

Technologia magazynowania – zasady oraz sposoby przemieszczania i składowania zapasó magazynowych z zastosowaniem określonego wyposażenia technicznego magazynu.

Ubytki nadzwyczajne – ubytki spowodowane niewłaściwym sposobem magazynowania produktó, niewłaściwym sposobem przechowywania bądź nieszczęśliwymi wypadkami (pożar, powódź).

Ubytki naturalne – ubytki niezawionone, które w przypadku magazynowania są następstwem czynności życiowych zachodzących w surowcach.

Układ kątowy – układ magazynu charakteryzujący się umieszczeniem strefy przyjęć i wydań pod kątem sąsiadujących ścian strefy składowania.

Układ przelotowy – układ charakteryzujący się umieszczeniem strefy składowania oraz strefy przyjęć i wydań po przeciwnych stronach magazynu.

Układnice – środki transportu wewnętrznego o konstrukcji stanowiącej przejezdny słup lub ramę, po której przemieszcza się wodzak wyposażony w układ mechaniczny, najczęściej – wysuwane widły bądź specjalnie przystosowane kuwety, umożliwiające  składowanie jednostek ładunkowych w regałach lub ich pobieranie.

Układ workowy – układ magazynu charakteryzujący się umieszczeniem strefy przyjęć i wydań po jednej stronie magazynu.

Wyciągi towarowe  – urządzenia dźwignicowe wyposażone w podstawę ładunkową, na której umieszcza się ładunek, prowadzoną po pochyłych prowadnicach za pomocą ciągnika linowego bądź łańcuchowego.

Zapas nierotujący – zapas będący zabezpieczeniem przedsiębiorstwa przed niespodziewanym wzrostem popytu lub niespodziewanymi opóźnieniami w dostawach.

Zapas rotujący – zapas wygenerowany przez bieżące potrzeby podmiotu gospodarczego, związany z dostawami zaspokojającymi bieżące potrzeby firmy oraz systematycznym zużyciem magazynowanych dóbr.

Zapasy – określona ilość produktów, surowców, pieniędzy itp., które zostały zebrane w celu przechowania do czasu, gdy będą potrzebne

Zapasy nieprawidłowe – składniki nieuczestniczące w obrocie, czy zpasy zbędne, oraz zapasy powstające po przekroczeniu zapasu maksymalnego, czyli zapasy nadmierne.

Zapasy prawidłowe – zapasy niezbędne do utrzymania prawidłowego przebiegu procesów gospodarczych.

Zarządzanie zapasami – czynności polegające na zaplanowaniu właściwej struktury majątku obrotowego, a następnie na jej uzykaniu, odpowiednim kierowaniu, a także kontroli zużycia.

Znak identyfikacji  – znak transakcji oraz liczby opakowań transportowych z zawartością w partii i kolejnego numeru opakowania.

Znaki konosamentowe  – wszystkie znaki rozpoznawcze wpisane do właściwego konosamentu.

Znaki manipulacyjne – znaki na opakowaniach transportowych stosowane jak na opakowaniach jednostkowych, z wyjątkiem znaku “Tu otwierać”, którego na opakowaniach transportowych się nie stosuje.

Znak miejsca przeznaczenia – znak, który powienien przedstawiać nazwę  stacji przeznaczenia lub portu wyłądowania, kraju odbiorcy, miejsca przeładowania.

Znak odbiorcy – znak przedstawiający nazwę firmy odbiorcy, symbol, opis stosowany przez odbiorcę.

Znak towarowy – znak służący do odróżnienia towarów lub usług określonego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów lub usług innych przedsiębiorstw.

źródło:  WSIP Podstawy logistyki

źródło:  WSIP Podstawy logistyki


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

fun fun
0
fun
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
fail fail
0
fail
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
wtf wtf
0
wtf
cute cute
0
cute
damn damn
0
damn
scary scary
0
scary
vomit vomit
0
vomit
love-2 love-2
0
love-2
admin

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Skip to content